رزگه‌یی: وجود مدارک مستند از تجارت شماری از نظامیان اقلیم کردستان با داعش

Kurdane.com

قادر رزگه‌یی عضو کمیسیون امور پیشمرگ در پارلمان کردستان اعلام کرد که‌ مدارک مستندی از تجارت چند نظامی اقلیم کردستان با داعش وجود دارد.

در حالی که‌ جبار یاور دبیرکل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان در گفتگو با آژانس خبری الغدپرس گفت: اخباری که‌ در مورد دستگیری هفت افسر پیشمرگ به‌ اتهام تجارت با داعش منتشر شده‌، کذب و عاری از حقیقت است.
دبیرکل وزارت پیشمرگ افزود که‌ این وزارتخانه‌ هیچ مدرک رسمی در خصوص دستگیری و بازجویی افسران پیشمرگ در پرونده‌ تجارت با داعش دریافت نکرده‌ است.
وی گفت اخباری که‌ در این مورد وجود دارد، فقط جنجال رسانه‌ها بوده‌ و مدرک مستندی در مورد آن وجود ندارد و تحقیق در این مورد کار وزارت پیشمرگ است و در حوزه‌ اختیارات رسانه‌ها نیست. در این رابطه  قادر رزگه‌یی از وجود مدارک مستند در این خصوص خبر داد.
نماینده‌ اتحادیه‌ میهنی هم حزبی جبار یاور در پارلمان کردستان و عضو کمیسیون پیشمرگ پارلمان در گفتگو با پایگاه خبری خلک گفت که‌ ‌چند مدرک مستند برای اثبات تجارت این افراد با داعش در دست است و جزئیات این تجارت و نحوه‌ قاچاق کالا به‌ مناطق تحت کنترل داعش نیز مشخص شده‌ است.
وی افزود که‌ ده‌ افسر نیروی پیشمرگ که‌ برخی از آنان در رده‌ فرماندهی قرار دارند، در ارتباط با پرونده‌ تجارت با داعش، دستگیر شده‌ و با آنان طبق قوانین دادگاه‌ نظامی برخورد می شود.
قادر رزگه‌یی همچنین گفت که‌ این پرونده‌ در مرحله‌ تحقیقات قرار دارد.

همچنین فرمانده ‌نیروی پیشمرگ در محور داقوق در گفتگو با پایگاه خبری روژنیوز گفت که‌ دو افسر نیروی پیشمرگ، به‌ همراه‌ دو شهروند عادی اقلیم به‌ اتهام قاچاق مواد غدایی به‌ مناطق تحت کنترل داعش دستگیر شده‌اند.
وی افزود که‌ وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان پرونده‌ای را در این خصوص تشکیل داده‌ و لیستی از نام افسران متهم به‌ تجارت با داعش به‌ این وزاتخانه‌ داده‌ شده‌ است.
محمد حاجی قادر همچنین گفت که‌ افسران دستگیر شده‌ برای بازجویی به‌ وزارت پیشمرگ منتقل شده‌اند.
مسئله‌ تجارت با داعش از سوی برخی تجار، مقامات و نظامیان اقلیم کردستان، از سال 2014 در اقلیم مطرح شده‌ و کمیته‌ای از سوی رئیس و نخست وزیر اقلیم کردستان به‌ منظور پیگیری این پرونده‌ تشکیل شده‌ است، اما نمایندگان پارلمان کردستان، این کمیته‌ را مورد انتقاد قرار داده‌ و اعلام کردند که‌ نتایج تحقیقات این پرونده‌ مشخص نشده‌ و زوایای آن  مبهم است.

نظرات

ارسال نظر