انتقاد روسیه از آمریکا به دلیل سرنگون کردن جنگنده سوریه

Kurdane.com

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه از آمریکا خواست به اقدامات یکجانبه در سوریه پایان دهد

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته است که آمریکا باید به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد و اقدامات یکجانبه را در این کشور پایان دهد.

وزیر امور خارجه روسیه این اظهارات را در واکنش به سرنگون شدن یک جنگنده نیروی هوایی سوریه توسط یک جنگنده آمریکایی در روز یکشنبه ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) در نزدیکی شهر رقه مطرح کرد.

آقای لاوروف گفت: "همه کشورها باید به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند و هرگونه عملیات زمینی باید با هماهنگی دولت سوریه صورت گیرد."

روز یکشنبه پنتاگون اعلام کرد که یک جنگنده مافوق صوت اف-۱۸در یک اقدام "دفاع جمعی" جت سوریه را سرنگون کرد. 

ارتش سوریه این اقدام را"حمله شرم‌آور" خواند و آمریکا را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی روسیه سرگی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه این کشور هم حمله اخیر آمریکا را اقدامی "تهاجمی و کمک به تروریست‌ها" توصیف کرده است.

آقای ریابکوف گفت: "اگر این اقدام، تهاجم نبود، پس چه بود؟ این اقدام همچنین کمک‌ به تروریست‌هایی بود که آمریکا وانمود می‌کند در حال مبارزه با آنهاست."

مقامات سوری بعد از سرنگون شدن جنگنده این کشور گفتند: "این (حمله) زمانی انجام شد که ارتش سوریه و متحدانش پیشرفت‌های مشهودی در جنگ با گروه تروریستی داعش داشتند."

مرکز خلافت خودخوانده داعش - شهر رقه - هم اکنون تحت محاصره نیروهای دموکراتیک سوریه قرار دارد که در تلاشند با حمایت هوایی آمریکا آن را تصرف کنند.

نظرات

ارسال نظر