احمد مولا نیسی استقلال طلب اهوازی در لاهه هلند به ضرب گلوله کشته شد

Kurdane.com

احمد مولا نیسی استقلال طلب اهوازی در لاهه در مقابل درب منزل خود از طرف یك مهاجم ناشناس مورد هجوم قرار گرفت. امبولانس و نیروهای امداد نتوانستند از مرگ او جلوگیر كنند و طبق گزارش پلیس احمد نیسی بر اثر شلیك ٣ گلوله به بدن و سر جان داده است. پلیس لاهه هلند در مورد ترور یا قتل در حال تحقیق است و هنوز در این باره سكوت كرده است. پلیس اعلام كرد كه یك فرد مظنون را دستگیر كرده است.

احمد مولا ابوناهض مشهور به احمد نیسی، یکى از رهبران «جنبش آزادى‌بخش الأحواز» روز چهارشنبه، ‌۸ نوامبر ۲۰۱۷ در مقابل درب منزلش ترور و کشته شد. وی در جلوی منزل خود در شهر لاهه هلند بر اثر اصابت سه گلوله به سرش کشته شده است.

بنا به گفته دو همراه احمد نيسى، آنها در هنگام برگشت از مراسم فاتحه خوانى در مقابل درب منزل احمد نيسى و هنگام پياده شدن از ماشين، فردى كه صورت او را پوشانده بود از يك ماشين بنز مرسيدس سياه با 'كلت كمرى با صدا خفه كن' از پشت به طرف سر احمد نيسى شليك كرده و بعد از افتادن او بر زمين دو تير خلاص در سينه احمد نيسى شليك كرده است. آنها مى گويند ضارب خواست بطرف آنها نيز شليك كند اما بدليل دستپاچه شدن و هنگام وارد شدن به ماشين كلت كمرى از دست او مى افتد.

سازمان " حركة النضال العربي لتحرير الاحواز " با صدور بيانيه اى كوتاه اعلام كرده كه دبیر کل اين سازمان احمد نيسى، توسط "دستان خائن"، ترور شده اما گروه يا دولتى را متهم نكرده است.

اما خانواده اين فعال سياسى عرب،اطلاعات برون مرزى ايران و وابستگان به اين نهاد در خارج از كشور را متهم به ترور احمد نيسى مى كنند.

سازمان حقوق بشر اهواز ( اهرو) نيز با صدور بيانيه اى ضمن محکوم کردن ترور احمد نیسی، فعال اهوازی ساکن هلند، خواستار تحقیق دولت هلند درباره این موضوع مى باشد.

اين سازمان اعلام كرده " با توجه به اینکه رژیم ایران به عنوان متهم ردیف اول حمایت از تروریسم در جهان، بیشترین سود را از این ترور می‌برد، سازمان حقوق بشر اهواز خواستار تحقیق فوری درباره این حادثه و اعلام نتایج و معرفی عاملان ترور احمد نیسی است".

در ادامه بيانيه این سازمان آمده كه " با اعتقاد راسخ به نفی هر گونه اقدام خشونت‌بار، ضمن مجددا همه انواع ترور و کشتار را محکوم کرده و از دولت و مقامات مسئول هلند می‌خواهد در سریع‌ترین زمان ممکن جزئیات این حادثه را روشن کرده و حمایت ضروری را برای همه پناهجویان و پناهندگان اهوازی در خاک هلند را تامین کند".

جمهوری اسلامی ایران، «جنبش آزادى‌بخش الأحواز» را به عنوان یک گروه تروریستی می‌شناسد. این گروه فعالیت خود را از اواسط سال ۱۳۷۶ آغاز و هدف خود را رهایی خوزستان، بوشهر و هرمزگان و جزایر خلیج فارس اعلام کرده است. این گروه به فعالیت مسلحانه علیه ایران نیز اعتقاد دارد.


گزارش خبرگزاری لاهه از حادثه ترور
قربانی فعال سیاسی بود و «دست رژیم ایران در پشت قتل است»

مردی که  بعد از ظهر  چهارشنبه، ۸ نوامبر ۲۰۱۷ کوچه یان فان ری بیک استرات در لاهه کشته شد، فعال سیاسی است. نام وی احمد مولا نیسی است که منابع مستقل به خبرگزاری گزارش کردند. او رهبر جنبش حرکت عرب (الاهواز) بود. این جنبش برای استقلال الاهواز (خوزستان)، بخشی از ایران مبارزه می‌کند.

این تشکل در سال ۱۹۹۹ توسط احمد نیسی تاسیس شد و شامل گروهی از شورشیان ناسیونالیست عربی می‌شود. جنبش او مسئول چندین بمبگذاری در منطقه (عرب زبان) ایران بود. (بنا به بعضی گزارشات، انفجار دو خط لوله نفت در الاهواز در اوایل امسال به این گروه نسبت داده شده است.) نیسی طی ده سال اخیر در لاهه زندگی می‌کرد.

یکی از منابع موثق به گزارشگر خبر داد که که وی قربانی را به عنوان یک فعال سیاسی بخوبی می شناسد. این منبع همچنین می گوید که «رژیم ایران پشت این قتل است. آنها قبلا از این کارها کرده‌اند.»

پلیس هلند از كسانی كه شاهد صحنه بوده یا میتوانند در دادن سرنخ به پلیس كمك كنند دعوت كرده است كه با پلیس با شماره زیر تماس بگیرند:
0900-8844
پلیس همچنین برای كسانی كه بطور ناشناس میخواهند به پلیس گزارش بدهند شماره دیگری را اعلام كرده است: 0800-7000.

سایت خبر هلند: https://www.omroepwest.nl/…/Dode-na-schietpartij-aan-Haagse…

نظرات

ارسال نظر