فرمانده زن کُرد روژدا فلات در فهرست 50 زن برگزیده جهان قرار گرفت

Kurdane.com

روژدا فلات فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک در فهرست ۵۰ زن برگزیده جهان در سال 2017 روزنامه «کوریره دلا سرا» ایتالیایی قرار گرفته است.

 


روژدا فلات و چهار زن ایرانی در فهرست‌ برگزیدگان سال ۲۰۱۷ میلادی قرار دارند
 

روژدا فلات از فرماندهان کردهای سوریه در فهرست ۵۰ زن برگزیده جهان در سال 2017 قرار گرفته است.

روژدا فلات از فرماندهانی نیروهای مدافع زنان ی.پ.ژ و نیروهای سوریه دموکراتیک نقش فعالی در فرماندهی  جنگ علیه گروه داعش داشته است.

وی همچنین فرماندهی نیروهای سوریه دموکراتیک برای آزادسازی شهر رقه پایتخت خودخوانده داعش برعهده داشت.

روزنامه «کوریره دلا سرا» ایتالیایی، هر سال در ماه ژانویه نام ۵۰ زن برگزیده در جهان در حیطه‌های مختلف را منتشر می‌سازد. امسال، در کنار نام‌های شناخته‌ شده‌ای چون بریژیت ماکرون همسر رئیس جمهور فرانسه، و یا مگان مارکل نامزد دورگه نوه ملکه الیزابت، و یا هنرپیشه سرشناسی چون اوما تورمن، نام‌هایی از خاورمیانه نیز دیده می‌شود. روژدا فلات از فرماندهان کردهای سوریه، و منال الشریف نویسنده سعودی از جمله زنان خاورمیانه هستند که در این فهرست قرار گرفته‌اند.

در میان ۵۰ زن برگزیده سال ۲۰۱۷ این روزنامه ایتالیایی، نام نگار حاج سیدجوادی نویسنده ایرانی ساکن فرانسه نیز به چشم می خورد. نگار جوادی که فرزند علی‌اصغر حاج سید‌جوادی است، امروز ۴۸ سال دارد و زمانی که مجبور به ترک ایران شد، نوجوانی بیش نبود.

 نگار حاج‌ سید‌جوادی با رمان «از شرق برگشته» که در فرانسه و به زبان فرانسوی منتشر شده است، توانست جوایز مهمی به دست آورد. در این رمان، این نویسنده از زبان یک راوی به نام کیمیا، تاریخ دو قرن گذشته ایران را، در قالب زندگی چند نسل از یک خانواده به رشته تحریر درآورده است. داستانی که در زمان قاجار آغاز می‌شود  تا امروز، با داستان‌های مهاجرت ادامه پیدا می‌کند.

نگار حاج سیدجوادی نویسنده ایرانی ساکن فرانسه

سایت «ایندی‌وایر» نیز در سال جدید میلادی، نام ۲۵ هنرپیشه مطرح زن در جهان را منتشر ساخته است. در این فهرست، در کنار شارلیز ترون، اوما تورمن، نوئامی واتس و ایزابل هوپر، نام لیلا حاتمی نیز دیده می‌شود. لیلا حاتمی برای ایفای نقش سیمین در فیلم «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی انتخاب شده است. فیلمی که توانست اولین جایزه اسکار را برای سینمای ایران به ارمغان بیاورد.

لیلا حاتمی در فیلم «جدایی نادر از سیمن»

«تی‌سی کندلر» که هر سال ۱۰۰ چهره زیبای مرد و زن را انتخاب می‌کند، گلشیفته فراهانی هنرپیشه موفق ایرانی را در مقام نهم قرار داده است.

گلشیفته پس از خروج از ایران در فیلم‌های بسیاری در کشورهای مختلف و به زبان‌های گوناگون نقش‌آفرینی کرده است، از سال ۲۰۱۵ در فهرست زیبارویان سال «تی‌سی کندلر» قرار دارد.

گلشیفته فراهانی در فیلم «دختران خورشید»

گلشیفته پس از خروج از ایران در فیلم‌های بسیاری در کشورهای مختلف و به زبان‌های گوناگون نقش‌آفرینی کرده است، از سال ۲۰۱۵ در فهرست زیبارویان سال «تی‌سی کندلر» قرار دارد.

آخرین فیلمی که گلشیفته فراهانی در آن حضور یافته، «دختران خورشید» به کارگردانی اوا هوسسون است. گلشیفته در این فیلم نقش بهار، دختر پیشمرگه کرد در شمال سوریه را ایفا می‌کند و همبازی او امانوئل برکوت است که در آخرین جشنواره سینمایی کن توانست جایزه بهترین هنرپیشه زن را دریافت کند.

«دختران خورشید» که در گرجستان و فرانسه فیلمبرداری شده است، در مرحله تدوین قرار دارد و به احتمال زیاد برای اولین بار در جشنواره آینده کن اکران خواهد شد.

روزنامه فارسی زبان در لندن همچنین گزارش داده است که در فهرست زنان برگزیده‌ی کارآفرین در سال ۲۰۱۷ اورنج کانتی، در ایالت کالیفرنیا،  نام انوشه اسکوئیان دیده می‌شود. انوشه اسکوئیان مدیرعامل یک شرکت مهندسی در زمینه محیط زیست است.

انوشه اسکوئیان مدیرعامل یک شرکت مهندسی در زمینه محیط زیست
K24

نظرات

ارسال نظر


کانال تلگرام کردانه