وزیر اطلاعات: دشمن نقطه شروع بحران نبود

Kurdane.com

وزیر اطلاعات اذعان کرد که اعتراض‌ها ناشی از نارضایتی‌ها بودند. دبیر شورای نگهبان از ادامه "فتنه ۸۸" و بهره‌برداری آمریکا، اسرائیل و عربستان از "اغتشاشات" گفت. محمد خاتمی منشا اعتراض‌ها را بی‌اعتمادی به حاکمان دانست.به گزارش دویچه وله، محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران در جلسه شورای اداری استان اصفهان، با اشاره به رویدادهای اعتراضی اخیر عنوان کرد که نقطه شروع بحران از دشمنان نبود. او خواستار سرمایه‌گذاری در عرصه اقتصادی و تقویت بخش خصوصی شد و گفت، نارضایتی‌ها موجب کاهش حمایت مردم و کاهش مشروعیت نظام می‌شود.

علوی روز یکشنبه اول بهمن، با بیان برخی مشکلات و نارضایتی‌ها در زمینه‌های قومیتی، معیشتی و محیط زیست از جمله ریزگردها گفت: «مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی می‌تواند به جامعه آسیب بزند اما با سرمایه‌گذاری و راه‌کار‌های عاقلانه می‌توان این مشکلات را برطرف کرد.»

او در عین حال عنوان کرد دشمنان درصدد ایجاد انگیزه برای اقدام علیه حکومت هستند تا نارضایتی‌ها به مسائل امنیتی بدل شود: «برخی مواقع، این گونه کاستی‌ها را به حکومت نسبت می‌دهند که در نتیجه آن، مسائل اجتماعی به مسائل سیاسی تبدیل می‌شود.»

دو روز پیش‌تر، معاون امنیتی وزارت کشور گفته بود، لازم است گزارش کاملی از اعتراضات سراسری در ایران تهیه شود و کافی نیست عوامل خارجی را موجب رویدادهای اخیر بدانیم.

حسین ذوالفقاری یادآور شده بود که دستگاه‌های انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی گزارش‌های متعددی از اعتراض‌های جاری در ایران تهیه کرده‌اند اما باید گزارشی کامل و نهایی نیز ارائه شود تا توصیف دقیقی از وضعیت و این که ماهیت قضیه و انگیزه‌های افراد حاضر در تجمعات چه بوده، داده شود.

خامنه‌ای: نقشه آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها

 خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اعتراض‌های سراسری مردم را "نقشه آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها" خوانده است. او در نخستین موضع‌گیری که شش روز پس از شروع اعتراضات بود، "قضایای چند روز اخیر" را به "دشمنان" نسبت داد و گفت که در این زمینه حرف‌هایی دارد که به موقع خواهد زد. سپس در دوازدهمین روز شروع اعتراض‌ها مردمی در دستکم ۸۰ شهر ایران، ادعا کرد که یک "مثلث" چند ماه برای سازماندهی این مسئله نقشه کشیده‌‌ و هزینه آن را "یکی از دولت‌های پولدار خلیج فارس" تامین کرده است.

سپاه پاسداران، هم‌نوا با خامنه‌ای، تظاهرات سراسری مردم ایران را به "آمریکا، انگلیس، اسرائیل، سازمان مجاهدین و سلطنت‌طلبان" نسبت داده و در بیانیه‌ای که ۱۷ دی منتشر شد، از"ده‌ها هزار بسیجی" برای مقابله و "آرام‌سازی آشوب‌ها" قدردانی کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، گفته است که "مطالبات مردم اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی" است.

نظرات

ارسال نظر


کانال تلگرام کردانه