دنگیر میر مهمت فرات، سیاستمدار برجستۀ کرد: عفرین به ویتنام ترکیه تبدیل می شود

Kurdane.com

سیاستمدار برجسته باکور کردستان گفت ترکیه ممکن است بتواند با قدرت نظامی عفرین را تصرف کند، اما عفرین مقاومت خواهد کرد و ترکیه توان کنترل آن را نخواهد داشت. این امر می تواند به سقوط دولت ترکیه منجر شود.. وی معتقد است عفرین و دیگر مناطق کردنشین سوریه مدتها است بستر ناسیونالیسم کردی و میزبان هزاران کرد از ترکیه گریخته هستند که از سال های دهۀ 1920 به سوریه رفته اند. وی می افزاید: «کردهای عفرین از متها قبل سیاسی شده اند و بیش از همۀ کردهای خاور میانه مواضع ناسیونالیستی دارند. اینک عفرین به خاطر حملات ترکیه احساسات کردی را تغذیه می کند.»

 

دنگیر میر مهمت فرات سیاستمدار برجستۀ کرد و نمایندۀ حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در گفتگو با پایگاه خبری احوال گفت عفرین می تواند به ویتنام ترکیه تبدیل شود.

فرات گفت: «حکومت ترکیه شاید بتواند منطقۀ عفرین را به کنترل خود در بیاورد، اما این مانند کنترل ایالات متحده بر ویتنام جنوبی خواهد بود. عفرین مقاومت خواهد کرد در نتیجه ترکیه متحمل شکست هایی خواهد شد که توان کنترل وضعیت را از دست خواهد داد و ممکن است به فروپاشی دولت منجر شود.»

فرات یکی از متحدان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور فعلی ترکیه و از اعضای مؤسس حزب عدالت و توسعه بود. وی نخست در سال 1999 از سوی حزب اسلام گرای سلف حزب عدالت و توسعه به پارلمان ترکیه راه یافت و سپس در سال 2002 نمایندۀ حزب عدالت و توسعه شد. وی همچنین از سال 2002 تا 2008 معاون حزب بود. فرات می گوید اقتدار گرایی اردوغان باعث شد وی در سال 2014 از حزب عدالت و توسعه جدا شود. وی در سال 2015 به عنوان نمایندۀ HDP وارد پارلمان شد.

فرات دربارۀ علت استعفای خود از سمت معاونت حزب عدالت و توسعه گفت: «اردوغان به من گفت کردها نه کشور دارند و نه زبان. آن روز من به اردوغان گفتم کردها تو را به قدرت رساندند اما این همکاری همینجا پایان یافت. 20 میلیون کرد در این کشور هستند و باید به زبان کردی سخن بگویند.»

وی افزود: «حزبی که من تأسیس کردم دیگر وجود نداشت. حزب حاکم فعلی ارزش های برابری طلب و آزادی خواهی خود را از دست داده است. این حزب اکنون از حکومت دیکتاتوری در این کشور حمایت می کند و هر روز این دیکتاتوری را وارد مرحلۀ مخوف دیگری می کند. به برنامه هایش نگاه کنید. می گوید یک حزب لیبرال دموکراتیک است. اینک این ادعا را با اقدامات آن برآورد کنید. رهبرش دیگر آن را یک حزب دموکراتیک تعریف نمی کند و در مقابل ارزش های ظالمانه، مخرب و خشونت آمیزی را دنبال می کند.»

حزب عدالت و توسعه در نخستین سال های به قدرت رسیدنش با توسل به ارزش های اسلامی بالاتر از هویت قومی توانست کردهای محافظه کار را جذب کند. دولت اردوغان حتی با [حزب کارگران کردستان] PKK به طوری سری مذاکره کرد و در سال 2013 به آتش بس دست یافت. اما پس از آنکه در انتخابات ژوئن 2015 اردوغان اکثریت کرسی های پارلمان را از دست داد، نبرد دوباره آغاز شد و این حزب با توسل به نگرانی های امنیتی رأی دهندگان توانست در انتخابات زودهنگام ماه نوامبر دوباره اکثریت پارلمان را از آن خود کند.

فرات معتقد است با توجه به در پیش بودن انتخابات محلی، پارلمانی و ریاست جمهوری در سال 2019 و این واقعیت که اردوغان در همه پرسی تغییر قانون اساسی سال گذشته اکثریت شکننده ای به دست آورد، حزب عدالت و توسعه با یک حزب راست افراطی ائتلاف کرده و تلاش می کند با حملۀ نظامی خود به کانتون کردنشین عفرین، نگرانی های امنیتی و احساسات ملی گرایانۀ رأی دهندگان را بیدار کند.

وی گفت: «دخالت نظامی در سوریه به منظور آماده کردن رأی دهندگان برای انتخابات انجام شد. این جنگ آرای حزب عدالت و توسعه را بالا می برد. حکومت ترکیه عفرین را یک بخش جدا افتاده و به آسانی قابل تصرف از سوریه می داند، اما این کار چندان هم آسان نیست.»

فرات معتقد است عفرین و دیگر مناطق کردنشین سوریه مدتها است بستر ناسیونالیسم کردی و میزبان هزاران کرد از ترکیه گریخته هستند که از سال های دهۀ 1920 به سوریه رفته اند. وی می افزاید: «کردهای عفرین از متها قبل سیاسی شده اند و بیش از همۀ کردهای خاور میانه مواضع ناسیونالیستی دارند. اینک عفرین به خاطر حملات ترکیه احساسات کردی را تغذیه می کند.»

نظرات

ارسال نظر


کانال تلگرام کردانه