مقامات ترکیه مانع ورود سفیر آلمان به دادگاه دمیرتاش شدند

Kurdane.com

مقامات ترکیه از ورود سفیر آلمان به دادگاه صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر سابق حزب دموکراتیک خلق​های ترکیه (HDP) در شهر آنکارا جلوگیری کردند. دمیرتاش، سیاستمدار کرد از طرف دادگاه به اقدامات "تروریستی" متهم شده است.

مارتین ادرمان، سفیر آلمان در ترکیه می‌گوید به او و دیگر دیپلمات‌های خارجی اجازه داده نشده که در دادگاه صلاح‌الدین دمیرتاش دمیرتاش حضور پیدا کنند.

دادگاه دیمرتاش قبل از ظهر روز چهارشنبه (۱۴ فوریه) برپا شد و سفیر آلمان قصد داشت به عنوان ناظر در آن حضور پیدا کند. 

دمیرتاش از سال ۲۰۱۶ در بازداشت به سر می‌برد. این سیاستمدار کرد به پشتیبانی از "یگان‌های مدافع خلق" تبلیغ برای آنها متهم شده است. آقای دیمرتاش بارها این اتهامات را رد کرده است.

"یگان‌های مدافع خلق" یگ گروه مسلح است که در شمال سوریه فعالیت می‌کند و ترکیه آن را شاخه سوری "حزب کارگران کردستان ترکیه" (پ‌ک‌ک) تلقی می‌کند. آلمان و آمریکا حزب یادشده را یک گروه تروریستی می‌شناسد.

"یگان‌های مدافع خلق" (YPG) در جنگ داخلی سوریه یکی از متحدان اصلی آمریکا در مبارزه علیه نیروهای وابسته به "دولت اسلامی" (داعش) محسوب می‌شود.

اردمان سفیر آلمان در ترکیه

اردمان سفیر آلمان در ترکیه

ارتش ترکیه بیش از ۳ هفته است که عملیاتی تحت عنوان "شاخه زیتون" در عفرین سوریه علیه یگان‌های مدافع خلق آغاز کرده است. همزمان با اجرای این عملیات شماری از اعضای حزب دموکراتیک خلق‌ها در ترکیه دستگیر شدند.

درحال حاضر در ترکیه علاوه بر دمیرتاش شماری از سیاستمداران و سران احزاب مخالف دولت در بازداشت به سر می‌برند. 

صلاح‌الدین دمیرتاش، روز یکشنبه (۱۱ فوریه) بنابه درخواست خود از رهبری حزب دموکراتیک خلق‌ها کناره‌گیری کرد.

او به عنوان رهبر دومین حزب اپوزیسیون ترکیه به شدت با سیاست‌های رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه مخالفت می‌کند. اردوغان هم دمیرتاش را متهم می‌کند که از منافع شبه‌نظامیان کرد در حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) دفاع می‌کند.

نظرات

ارسال نظر


کانال تلگرام کردانه