kurdane.com
کوبانی تنها نیست

kurdane.com
منافقی چه کنی مار باش یا ماهی
kurdane.com
اردوغان رئیس جمهور، درغگو یا تفرقه افکن
kurdane.com
اعضای مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان برای یک دوره سه ساله دیگر انتخاب شدند
kurdane.com
دو جوان سنندجی و خوی در نبردهای اخیر کوبانی جان باختند
kurdane.com
خالد عزیزی: درحال گفتگو در رابطه چگونگی آغاز مبازره مسلحانه هستیم
kurdane.com
«شهر صلح» در تیررس «شیشه»
kurdane.com
نقدی بر عملکرد صدا و سیما، آیا بلوچ ایرانی نیست؟
kurdane.com
تخریب مجسمه لنین و صدای پای فاشیسم !
kurdane.com
آقای روحانی پسر روزنامه نگارم با دعوت شما به ایران آمد
kurdane.com
مراکز مشاوره روحی و روانی ایرانی در هلند را بهتر بشناسیم؟
kurdane.com
کسی در زمستان خربزه می خورد، باید پای لرزش هم بنشیند
نامه‌ي سرگشاده به: جناب آقاي باراك حسين اوباما رئيس جمهور ايالات متحده‌ي آمريكا

18 Jan 2012 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال به گوگل پلاس ارسال به فیسبوک ارسال به تویتر ارسال به بالاترین ارسال به دنباله ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

kurdane.com
به‌عنوان حزب حيات آزاد كوردستان(پژاك) لازم مي‌دانيم كه بازنگري جدي‌اي بر سياست‌هايتان در زمينه‌ي خاورميانه و خصوصاً درباره‌ي خلق كورد در همه‌ي بخش‌هاي كوردستان به عمل آوريد. همچنين به پشتيباني از اين قتل‌عام‌ها كه از سوي هم‌پيمان‌هايتان عليه خلق كورد صورت مي‌گيرند نپردازيد، نامه‌ي سرگشاده به:
جناب آقاي باراك حسين اوباما رئيس جمهور ايالات متحده‌ي آمريكا
در تاريخ 28/ 12/ 2011 در منطقه‌ي قلابان شرناخ واقع در شمال كوردستان(تركيه) 35 شهروند كورد از سوي جنگنده‌هاي جمهوري تركيه به‌ شيوه‌اي وحشيانه قتل‌عام شدند. اين خبر حزن‌انگيز، صفحه‌ي سياه ديگري از نسل‌كشي‌ را در تاريخ مبارزات خلقمان در همه‌ي بخش‌هاي كوردستان رقم زد و موجب انزجار و نارضايتي‌هاي گسترده در ميان خلقمان در همه‌ي بخش‌هاي كوردستان و خارج از ميهن گرديد. هيچ وجدان آگاهي در سطح جهان نماند كه اين عمل وحشيانه را محكوم نگرداند و تنفر خويش را از اين واقعه ابراز ننمايد. مطمئناً سكوت در برابر چنين جرمي به معناي پذيرش آن است و اين نيز خود جرمي است در حد جرم عاملان اين كشتار ضدانساني.
سال‌هاست كه رژيم تركيه به‌عنوان هم‌پيمان اصلي ايالات متحده‌ي آمريكا در منطقه، نقش مركز سياست نابودي و امحاي خلق كورد را بر عهده دارد. در نتيجه‌ي آن، صدها قتل‌عام و ترور اين‌چنيني و در ابعادي بسيار گسترده‌تر عليه خلق كورد انجام داده است. عملكردهاي اين رژيم عليه خلق كورد، به مراتب از اعمال ديكتاتورهايي نظير صدام حسين خطرناك‌تر بوده و تأثيراتي منفي بر روي خلق كورد بر جاي نهاده است. حتي در سطح خاورميانه، سياست و عملكردهاي اين رژيم عليه خلق كورد همچون مدلي از طرف ايران، عراق و سوريه نيز پيروي شده است. تركيه در اين زمينه به‌عنوان پيشاهنگ نابودي خلق كورد و كوردستان ايفاي نقش نموده است.
بر همگان و به‌ويژه براي خلق كورد واضح و آشكار است كه ايالات متحده‌ي آمريكا خصوصاً در طول مرحله‌ي مداخله در خاورميانه و پس از روي كار آمدن جناح دموكرات در آمريكا، با همه‌ي توان خود از رژيم تركيه پشتيباني نموده و نقشي مركزي را در روند تغيير و تحولات منطقه به اين دولت بخشيده است. همزمان خلق كورد و تمامي طيف‌هاي مبارز اين خلق بر اين حقيقت واقفند كه رژيم تركيه براي جنگ با خلق كورد و نابودي اين خلق تمامي امكانات اقتصادي و نظامي و حتي بيشترين سطح اطلاعاتي خويش را از ناتو و ارگان‌ها و نهادهاي مختلف ايالات متحده‌ي آمريكا دريافت مي‌كند. بدون شك ابتدايي‌ترين حق خلقمان اين است كه اين پرسش را مطرح سازد كه با چه هدفي اين‌همه با تركيه همكاري صورت مي‌گيرد؟ در راستاي كدامين هم‌پيماني و براي به دست آوردن كدام منفعت دولت آمريكا اين‌چنين با خلق كورد به ضديت مي‌پردازد؟! بيانيه‌ي مسئول سفارت‌خانه‌ي آمريكا درباره‌ي حادثه‌ي اخير كه در آن آمده بود «ما در كنار تركيه قرار داريم»، بسيار تعجب‌برانگيز است زيرا دولت تركيه خود در اين مورد هيچ بيانيه‌اي صادر ننموده بود و چنان وانمود مي‌كرد گويا در اين مورد در حال تحقيق و بررسي حادثه هستند. ممكن است در پاسخ، بحث از پروسه‌ي اسلام سياسي‌ـ ليبرال شود؛ همان اسلام سياسي‌اي كه در تلاشند با پيشاهنگي خط مشي فتح‌الله گولن و حزب عدالت و توسعه آن را توسعه بخشند و بدين ترتيب با بي‌تأثير نمودن خط اسلام راديكال و تندرو، دولت و جناح‌هاي اسلامي را به سيستم جهاني ضميمه گردانند. اما آنچه كه بر اين مبنا صورت گرفته است، نه‌تنها پيروزي اين پروژه را نشان نداده است بلكه اجراي چنين پروژه‌اي سبب گرديده كه راديكاليسم اسلامي هر چه بيشتر در سطح منطقه توسعه يابد. خشونت‌ها در منطقه ازدياد يافته‌اند؛ جناح‌هاي ديكتاتور و مرتجع منطقه گستره‌ي هم‌پيماني ميان خود را افزايش داده‌اند و هم‌پيماني نويني در ميان آن‌ها صورت مي‌پذيرد. از همه‌ي بدتر منطقه را با مدلي اسلام سياسي تركيه‌اي روبه‌رو ساخته كه خود آن مركز چالش‌ها و بحران‌هاي خاورميانه بوده و يكي از اصلي‌ترين نيروهايي است كه به‌طور مستقيم و غيرمستقيم همكار تروريسم است و عامل ايجاد ناآرامي‌ در منطقه مي‌باشد.‌ با توجه به اين وضعيت، اين پرسش مطرح مي‌شود كه آيا ايالات متحده‌ي آمريكا فرايند دموكراتيزاسيون و مدل دموكراسي را در منطقه پيشبرد مي‌دهد يا بحران‌ها و مدل ديكتاتوري و قتل‌عام‌ها را عميق‌تر مي‌سازد؟!
رژيم تركيه پس از بر سر كار آمدن حزب عدالت و توسعه، مانع اساسي در برابر روند پيشبرد تحولات و دموكراسي در ايران بوده است. در دوران حكومت حزب عدالت و توسعه، مناسبات اين دو دولت تغييراتي جدي را در توازنات منطقه ايجاد نموده و خصوصاً اميد بيشتري را به جمهوري اسلامي بخشيده تا هم در داخل و هم در خارج از ايران پايه‌هاي خود را مستحكم‌تر گرداند. برخورد رژيم تركيه در قبال جنبش آزادي‌خواهي خلق كورد در شرق كوردستان كه در برابر جمهوري اسلامي ايران به مبارزه مي‌پردازد، اثبات‌گر اين واقعيت است. براي مثال متد جنگ جمهوري اسلامي در برابر حزبمان پژاك به‌طور كامل برگرفته از تجارب رژيم تركيه است. متد جنگ كنتراگريلايي، انتقال داده‌هاي اطلاعاتي به ايران كه از طريق هواپيماهاي جاسوسي شما و اسرائيل جمع‌آوري شده است؛ همكاري نظامي گسترده با ايران خصوصاً حمله‌ي 1 مي 2008 به مركز مطبوعات حزبمان از سوي جنگنده‌هاي ارتش تركيه كه طبق اطلاعات مذكور صورت پذيرفت؛ ارسال ادوات نظامي و جنگي ناتو به جمهوري اسلامي ايران به منظور جنگ عليه ما و از همه مهم‌تر قبولاندن اين موضوع به ايالات متحده‌ي آمريكا در خصوص قرار دادن نام حزبمان در ليست احزاب و سازمان‌هاي تروريستي از طرف تركيه و پذيرش اين موضوع از سوي شما و... همچون نمونه‌اي به خوبي نشان مي‌دهد كه رژيم تركيه، تا چه سطحي در راستاي مستحكم‌تر نمودن جايگاه دولت ايران عمل نموده است.
اين موضوعات و بسياري نمونه‌هاي ديگر در اين زمينه، اختلاف فاحش ميان شعارها و عملكردهاي ايالات متحده‌ي آمريكا را نشان مي‌دهد. از طرفي بحث از پروسه‌ي دموكراتيزاسيون منطقه مي‌شود و از طرف ديگر شاهد تصويري بالعكس آن هستيم كه امروز در برابر ديدگانمان قرار دارد. از يك سو بحث از حقوق خلق‌هاي منطقه مي‌شود اما اراده‌ي سياسي و رهبر خلق كورد، رهبر آپو، به تركيه تحويل داده مي‌شود و از سوي شما نيز هيچ پروژه‌اي براي حل مسئله‌ي خلق‌ها به‌ويژه مسئله‌ي كورد مطرح نيست. از يك طرف بحث از نسل‌كشي ارمنيان مي‌شود و از طرف ديگر نيز براي قتل‌عام كوردها از دشمنان خلق كورد پشتيباني به عمل مي‌آيد و حتي همچون مدل دموكراسي معرفي مي‌‌گردند. از سويي بحث از مقابله با حكومت ايران مي‌شود و از سوي ديگر حزب فعال، مبارز و آزادي‌خواهي همچون پژاك در ليست سياه قرار مي‌گيرد.
شما در حالي به پشتيباني از جبهه‌ي آنتي‌كورد و ضدكوردستاني مي‌پردازيد كه تاكنون در سرزمين كوردها و از سوي خلق كورد هيچ زياني به منافع‌تان وارد نيامده است. خلق كورد نه‌تنها خواهان تجزيه‌ي كشورهايي كه در‌ آن زندگي‌ مي‌كنند نيست، بلكه بر مبناي تجربه‌ي تاريخي، سياسي و اجتماعي كوردها، خلق كورد پتانسيل اساسي براي تغيير و تحول و استقرار آزادي و دموكراسي در منطقه است. اما متأسفانه اين گنجينه‌ي توانمند خاورميانه در پروژه‌هاي شما وجود خارجي نداشته و هيچ نقشي براي او مشخص نشده است و حتي با بي‌رحمانه‌ترين رويكردهاي سياسي روبه‌رو گشته است. اين امر نيز اثبات‌كننده‌ي اين واقعيت است كه پروژه‌هايتان تا چه حد به‌دور از واقعيات منطقه‌ي خاورميانه است. مطمئناً خلق كورد امروزه توانايي دفاع از خود و دستاوردهايش را داشته و در راه آزادي و دموكراسي گام‌هاي جدي‌تري برمي‌دارد؛ همچنان که تاريخ اثبات نموده است، هيچ‌گاه فاقد چاره نمانده است و در هر وضعيتي داراي آلترناتيو و انتخاب‌هاي جداگانه جهت تعيين سرنوشت خود مي‌باشد.
در پايان به‌عنوان حزب حيات آزاد كوردستان(پژاك) لازم مي‌دانيم كه بازنگري جدي‌اي بر سياست‌هايتان در زمينه‌ي خاورميانه و خصوصاً درباره‌ي خلق كورد در همه‌ي بخش‌هاي كوردستان به عمل آوريد. همچنين به پشتيباني از اين قتل‌عام‌ها كه از سوي هم‌پيمان‌هايتان عليه خلق كورد صورت مي‌گيرند نپردازيد، چنين اعمالي را تأييد ننماييد و به همكاري‌هايتان با دولت تركيه پايان بخشيد. خلق كورد به‌عنوان يكي از قديمي‌ترين خلق‌هاي خاورميانه، انعكاس وجدان آگاه منطقه بوده و هر نوع عملكردي در قبال خلق كورد آشكاركننده‌ي سياست‌ها و عملكردهاي هر جناح در قبال خاورميانه است. بي‌شك خلق كورد صاحب چنان نيرو و تواني هست كه در اين مرحله به بهترين نحو بتواند به پيشاهنگي پروسه‌ي دموكراتيزاسيون منطقه بپردازد و نقشي تاريخي را در اين راستا ايفا نمايد و در اين زمينه از هيچ گونه فداكاري دريغ ننموده و نمي‌نمايد.
مجلس حزب حيات آزاد كوردستان(پژاك)
18ـ 01ـ 2012
 
نویسنده نظر: هیوا|18 Jan 2012 - 18:24
فکر می کنم در تیتر خبر اشتباهی صورت گرفته و این نامه سرگشاده توسط پژاک که یک حزب کردستانی علیه جمهوری اسلامی ایران است، نوشته نشده است. پژاک ظاهرا هیچ اشاره ای به ایران نکرده است و هر چه هست درباره ترکیه است که طبیعتا حزب های کورد ترکیه مانند پ ک ک اولویت بیشتری برای نگارش چنین نامه ای دارند.
در ضمن، یک حزب نیازی به نوشتن نامه سرگشاده ندارد. حزب یا بیانیه رسمی می دهد یا نامه ی رسمی از کانال های رسمی ارسال می کند.

نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید‌
لطفا کد زیر را وارد نمائید: